FYZIOTERAPIA PRE ŽENY

FYZIOTERAPIA PRE ŽENY
V EmClinic sme tu aj pre ženy, ktoré prechádzajú krásnym, no pre organizmus veľmi náročným obdobím tehotenstva. Niektoré z nich trpia ťažkosťami pohybového aparátu, niektoré sa chcú naďalej udržiavať v dobrej fyzickej kondícii. Obdobie po pôrode je veľmi dôležité z hľadiska obnovy funkcie svalov panvového dna, posilnenia brušných a chrbtových svalov a z hľadiska obnovy trupovej stabilizácie.

Tehotenská fyzioterapia
Počas tehotenstva je dobré myslieť na to, že primeraným pohybom sa budúce mamičky udržujú vo fyzickej aj psychickej kondícii. S rastúcim bruškom a pribúdajúcou hmotnosťou trpí predovšetkým chrbtica a nohy, no môžu sa objaviť aj bolesti hlavy či chodidiel.
EmClinic Vám ponúka fyzioterapiu a rehabilitáciu vo forme cvičenia pod dohľadom kvalifikovanej fyzioterapeutky, ktoré pomáha predchádzať nadmernému preťaženiu kĺbov, nadmernému prírastku hmotnosti a taktiež pomáha k lepšiemu a ľahšiemu pôrodu. V prípade už vzniknutých pohybových ťažkostí sa snažíme takýto diskomfort odstrániť v čo najkratšom čase.
Priebeh cvičenia:
Cvičenie je rozdielne v závislosti od toho, v ktorom trimestri sa tehotná žena nachádza a v akej fyzickej kondícii do tehotenstva vstupuje.
Počas prvého trimestra sa odporúčajú jednoduché a ľahké cviky zamerané na aktiváciu a relaxáciu svalov panvového dna, nácvik správneho typu dýchania, tréning na hlboké stabilizačné svaly, cviky na aktiváciu plosky nohy a senzomotorická stimulácia. Je dôležité vyvarovať sa akýmkoľvek skokom, nárazom, pádom a neprimeranému silovému tréningu.
Druhý trimester je najvhodnejším obdobím pre pravidelnú pohybovú aktivitu, ak mamička z vážnych dôvodov nemohla cvičiť skôr. Opakujeme cviky prvého trimestra, zamedzujeme vzniku kŕčových žíl cievnou gymnastikou, zľahka aktivujeme brušné svalstvo, uvoľňujeme bedrové kĺby.
Tretí trimester je dôležitý pre správny nácvik dýchania a osvojenie si cvikov pre uvoľnenie panvového dna, čím efektívne vieme skrátiť 1. dobu pôrodnú.
Doplnkové terapie:
Tehotenská masáž
Tehotenská masáž je bezpečná pre dieťatko i budúcu mamičku. Prináša pohodu a spokojnosť, ktorá je dôležitá aj pre vývoj dieťatka. Masáž pomáha lepšie prekonávať únavu a vnútorné napätie, uľavuje od bolestí chrbta a hlavy, skvalitňuje spánok, posilňuje svaly, uľavuje kĺbom a pomáha predchádzať nepríjemným opuchom končatín. Tehotenská masáž zvyšuje elasticitu pokožky, a tak pôsobí preventívne proti striám. Masáž je určená pre budúce mamičky od ukončeného I. trimestra po III. trimester za podmienky fyziologicky prebiehajúceho tehotenstva, výnimkou je 31.-37. tt, kedy je vhodná len klasická masáž krčnej chrbtice ( 20min).
Kinesiotaping
Pri bolestiach chrbtice vám ponúkame využitie Kineziotapingu, ktorý podporí vaše správne držanie tela, uvoľní boľavé svaly a taktiež ochráni vaše bruško a chrbát pred preťažením.
Kraniosakrálna terapia
Terapia vhodná pre tehotné ženy po ukončení I. trimestra.
Popôrodná fyzioterapia
Musculus rectus abdominis (priamy brušný sval) je sval tvoriaci prednú stenu brucha. Linea alba je biele väzivo, ktoré sa nachádza medzi dvoma priamymi brušnými svalmi. Pôsobenie vnútrobrušného tlaku na priame brušné svaly môže vytvoriť ich rozostup (medzeru) a vzniká diastáza.
Správna diagnostika, vyšetrenie a stanovenie rehabilitačného plánu je dôležité pre správne zvolenie cvikov na aktivitu šikmých a priečnych brušných svalov, svalov chrbta a svalov panvového dna.
Pri fyzioterapii zdôrazňujeme správny stereotyp dýchania, správne stereotypy počas bežného dňa, pravidelnosť cvičenia a samozrejme dodržiavanie rehabilitačného plánu.
Cvičenie svalov panvového dna
Súčasťou rehabilitácie po pôrode je samotný tréning panvového dna, ktoré je výrazne oslabené. Panvové dno je centrum, kde sú prepojené všetky svaly držiace našu kostru, ale aj emočným centrom pre psychickú, emočnú i fyzickú rovnováhu ženy. Ak nie je v rovnováhe, môže nám spôsobovať zdravotné problémy- bolestivú ďalšiu menštruáciu, bolesti pri pohlavnom styku, problém znovu otehotnieť, či únik moču.
Popôrodná diastáza
Musculus rectus abdominis (priamy brušný sval) je sval tvoriaci prednú stenu brucha. Linea alba je biele väzivo, ktoré sa nachádza medzi dvoma priamymi brušnými svalmi. Pôsobenie vnútrobrušného tlaku na priame brušné svaly môže vytvoriť ich rozostup (medzeru) a vzniká diastáza.
Správna diagnostika, vyšetrenie a stanovenie rehabilitačného plánu je dôležité pre správne zvolenie cvikov na aktivitu šikmých a priečnych brušných svalov, svalov chrbta a svalov panvového dna.
Pri fyzioterapii zdôrazňujeme správny stereotyp dýchania, správne stereotypy počas bežného dňa, pravidelnosť cvičenia a samozrejme dodržiavanie rehabilitačného plánu.
Po cisárskom reze
Pôrod (sekciou) cisárskym rezom nie je vôbec uľahčujúci či jednoduchší, najmä z pohľadu rekonvalescencie a návratu do bežného života ženy. Budúce mamičky podstupujú veľkú brušnú operáciu, pri ktorej je rez vedený až cez 7 vrstiev. Ich následné zošitie do V. vrstiev výrazne ovplyvňuje funkciu svalových reťazcov.
Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze je nesmierne dôležitá a zahŕňa manuálne odpracovanie jazvy, techniky lymfotejpu, striedanie termických podnetov a využitie podporných stimulačných podnetov pre okolie jazvy. Odporúčame aj laserovú terapiu s biostimulačným účinkom, ktorá úrýchľuje hojenie narušeného tkaniva.
VISCERÁLNA TERAPIA:
Viscerálne ošetrenie zamerané na reflux, panvové dno a diastázu
Ľudské telo je zložitý a vzájomne prepojený systém. Pre správne fungovanie tela je dôležitý vzťah medzi orgánmi a pohybovým aparátom. Zdravé orgány majú fyziologický pohyb voči priľahlým štruktúram a jemne sa pohybujú aj okolo vlastnej osi. Každý orgán má tzv. viscerálny vzorec- vieme tak rozlíšiť, či sa jedná o poruchu orgánu alebo dochádza k bolestivému dráždeniu z pohybového systému, ktoré imituje ochorenie orgánu. Ak nedochádza k harmónii medzi orgánmi a okolím, dochádza k napätiu, adhézii, posunu , čo má za následok vznik rôznych ochorení či dysfunkcií.
Obmedzenie pohyblivosti v oblasti orgánov a ich fascii môže mať viacero príčin:
• Zápal tkaniva spôsobený infekciou
• Priama trauma
• Pooperačná komplikácia
• Opakovanie nevhodného pohybu
• Stres
• Chybné držanie tela
• Nevhodné, tesné oblečenie
Viscerálna terapia je prínosná pri tráviacich ťažkostiach ako reflux či bolesť žalúdka, bolestiach pohybového aparátu, problémoch v oblasti panvového dna, menštruačných bolestiach, bolestivom či nekomfortnom pohlavnom styku, po pôrode, pri problémoch s otehotnením.
naše prednosti:

Tím odborníkov
skúsený a vzdelaný tím odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami

Zmysel pre detail

Moderné priestory
Moderné a príjemné prostredie kliniky

Parkovanie
K dispozícii je Vám 24 parkovacích miest

Technológie
Moderné technológie a postupy liečby