Fyzioterapia pre novorodencov a dojčatá
Fyzioterapia pre novorodencov a dojčatá
V prvom roku života si dieťa buduje základné stavebné kamene motoriky. Práve toto obdobie budovania kvalitných pohybových vzorcov je rozhodujúce a do veľkej miery ovplyvňuje následný rozvoj motorických funkcií a ich používanie až do dospelosti. Ak vývoj neprebieha kvalitne a dieťa nemá dostatočne kvalitný pohybový ,,základ“, vytvára si chybné pohybové vzory a predpoklad vzniku ťažkostí s pohybovým aparátom v dospelosti sa čoraz častejšie vyskytuje už oveľa skôr, v predškolskom veku.
Vyšetrenie dieťatka odporúčame už po skončení šestonedelia, v prípade indikácie lekárom zahájiť rehabilitáciu ihneď. Už v tomto období sa dajú podchytiť odchýlky od motorického vývoja, včas zahájiť terapiu a ovplyvniť ich následný negatívny vplyv na vývoj bábätka. Aj mierna asymetria či pretrvávajúca diastáza bruška u bábätka spôsobí, že sa svaly nemusia zapájať správne, čo ovplyvňuje samotné postavenie koreňových kĺbov, chybné svalové súhry a nedostatočné napriamenie chrbtice. Čím skôr daný problém odhalíme, tým skôr dokážeme efektívne odstrániť pohybové odchýlky.
Zameriavame sa na
- diagnostiku psychomotorického vývoja
- prevenciu vzniku svalových dysbalancií
- handling – správna manipulácia s bábätkom a režimové opatrenia
- Vojtová terapia a iná cielená terapia
- masáž a podporné terapie
Ako prebieha vyšetrenie
Vyšetrenie prebieha v pokojnej atmosfére pod odborným dohľadom skúsenej detskej fyzioterapeutky. Rodič je počas celého procesu stále prítomný, zapájaný a je v kontakte s bábätkom, či už slovne alebo zrakom. Bábätko je vyzlečené do plienočky, prostredie v ambulancii je vždy pred príchodom bábätka teplotne prispôsobené. S bábätkom sa manipuluje veľmi opatrne a pokojne počas celého priebehu vyšetrenia. Vyšetrenie trvá 50 minút.
Fyzioterapeutka po úvodnom vyšetrení preberie výsledky vyšetrenia a vysvetlí, aké pohybové vzory dieťa dosiahlo, v akej kvantite a v akej kvalite. Poukáže na prípadne zistené odchýlky od správneho vývoja, určí príčinu problému a následne stanoví vhodnú terapiu.
V niektorých prípadoch naozaj postačuje úprava handlingu, nastavenie režimových opatrení, jemná stimulácia formou hry. V prípade, ak sú zistené vážnejšie odchýlky od motorického vývoja, a terapeut zvolí Vojtovú terapiu, rodič je dôkladne poučený a zainštruovaný do správnosti vykonávania tejto metodiky a počas celého priebehu terapie sú návštevy fyzioterapeuta častejšie a indikované podľa potreby terapeuta.
Čo fyzioterapeut sleduje
Počas vstupnej konzultácie sa u bábätka vyšetruje úroveň psychomotorického vývoja, pozorne je sledovaný jeho spontánny pohybový prejav. Dôkladne sa vyšetrujú dosiahnuté pohybové miľníky a určuje sa ich kvalita na daný vek dieťaťa. Terapeut sleduje, ako dieťatko komunikuje s okolím a ako reaguje na zvukové či zrakové podnety.
Fyzioterapiou riešime
- predilekciu hlavičky
- predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou váhou
- rôzne tonusové poruchy – hypotonus (znížené svalové napätie, ktoré môže signalizovať neurologický, genetický alebo metabolický problém) a hypertonus (zvýšené svalové napätie)
- centrálne koordinačné poruchy (CKP)
- bábätká s problematickým otáčaním hlavičky a uklonenou hlavičkou (tzv. šikmý krk)
- záklon trupu ( opistotonus)
- torticollis
- asymetriu tela
- diastázu brušných svalov
- umbilikálnu herniu
- vrodené deformity nôh (clubfoot) a polohové deformity (pedes adducti)
- dysplázia bedrových kĺbov
- deti s popôrodnou traumou (paréza plexus brachialis, fraktúra claviculy)
- zležanie hlavičky, pretrvávajúce po 7.týždni
- bábätká, ktoré sa samé neotáčajú, nesedia, nelozia a nechodia vzhľadom na ich vek
Čo je Vojtova metóda?
MUDr. Václav Vojta- lekár, detský neurológ , ktorý popísal psychomotorický vývoj dieťaťa, a na jeho základe vytvoril diagnostickú časť Vojtovej metódy, ktorá umožňuje najneskôr okolo pol roku života dieťaťa spoľahlivo zistiť, či je dieťa ohrozené vývojom s detskou mozgovou obrnou.
Je to metóda reflexnej lokomócie, spočíva v presnej polohe dieťaťa a aktiváciou tzv. spúšťových zón. Jemným tlakom na dané oblasti u dieťatka vyvoláme reflexnú odpoveď s očakávanou pohybovou aktivitou.
Prečo je Vojtova metóda strašiakom rodičov?
Áno, je bežné, že pri cvičení deti zvyknú plakať. Je to spôsob, akým dávajú najavo novú situáciu, v ktorej sa ocitli a určitú mieru diskomfortu. Častokrát sú z cvičenia v strese práve rodičia a úplne pochopiteľne. Je to pre Vás niečo úplne nové a neradi vidíte Vaše dieťatko plakať. Je dôležité vedieť, že cvičenie nespôsobuje bolesť. Plač detí je v našej ambulancii skôr raritou a závisí na množstve faktorov ( fyzický stav a individualita bábätka, psychický stav rodiča a postoj, akým sa k danej terapii postaví). Plač je plne rešpektovaný a počas cvičenia je kladený dôraz na verbálnu komunikáciu s dieťaťom, čím je terapia zvládaná v najvyššej možnej miere pozitívne a bez stresu pre samotné bábätko.
Vojtovu metódu kombinujeme s cvičením na lopte.
Pre terapeuta je dôležité získať si dôveru dieťatka a rodiča, a to učíme aj rodičov. Práca s dieťaťom založená na dôvere, porozumení jeho potrieb, cvičenie vedené formou hry, to je spôsob, akým dosahujeme terapeutický cieľ= spoločne s rešpektom a dôverou.
DOPLNKOVÉ TERAPIE
Novorodenecká masáž
Veľmi jemné a citlivé masírovanie celého detského tela pomocou oleja prispôsobené veku dieťatka (0-6 týždňov- novorodenecká masáž, 6 týždňov – 8mesiacov- baby masáž).
Dotyk je skvelým nástrojom komunikácie a pomáha rovnako dieťatku aj rodičom. Prostredníctvom masáže prehlbujeme vzájomný citový vzťah a dieťatku odovzdávame lásku.
Dieťatku baby masáž prináša nielen potešenie, radosť a pokojný spánok, ale tiež uvoľnenie napätia a stresu. Odbúraním stresových hormónov normalizuje svalový tonus a zlepšuje spánok.
Masáž rozvíja motoriku, zlepšuje trávenie, podporuje krvný obeh. Rovnako zvyšuje obranyschopnosť imunitného systému. Matke pomáha uvoľniť popôrodný stres a znížiť prípadnú popôrodnú depresiu.
Kinesiotejping
Kinesiotejping je technika, pri ktorej sa na telo aplikujú elastické pásky v určitom smere a s určitým napätím. U detí môže byť táto technika obzvlášť nápomocná pri riešení problémov ako sú pupočná hernia, brušná diastáza, vpadnuté členky, a mnohé iné. Aplikácia tejpu neobmedzuje pohyb v danom kĺbe, stimuluje svalstvo alebo uvoľňuje v závislosti od smeru, v akom sa tejp aplikuje.
Kraniosakrálna terapia
Kraniosakrálna terapia (Craniosacral Therapy) je alternatívna liečebná metóda, ktorá sa zameriava na diagnostiku a liečbu dysfunkcií v kraniosakrálnej sústave. Táto sústava zahŕňa mozgové a miechové membrány, mozgovomiechový mok a kosti : lebka, chrbticu a krížovú kosť. Terapeut používa jemné dotyky a manuálne techniky na uvoľnenie napätia a zlepšenie cirkulácie mozgovomiechového moku, čo má za cieľ podporiť prirodzené liečebné procesy tela. KST je často využívaná na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane chronickej bolesti, migrén, porúch spánku, stresu, úzkosti a posttraumatických stresových porúch. Terapia je vítaná najmä u detí, vrátane novorodencov a kojencov. Terapeutické techniky sú veľmi jemné a špeciálne prispôsobené citlivým potrebám detí.
KST môže byť aplikovaná na riešenie rôznych problémov, ako sú:
- Poruchy spánku: Pomáha pri problémoch so zaspávaním alebo častým prebúdzaním sa.
- Koliky a tráviace problémy: Môže zmierniť bolesti brucha a zlepšiť trávenie.
- Plač a podráždenosť: Pomáha upokojiť dieťa a znížiť jeho nepokoj.
- Problémy s kojením: Môže podporiť lepšie prisatie a kŕmenie.
- Motorický vývoj: Pomáha pri problémoch s jemnou a hrubou motorikou.
- Poruchy učenia a správania: Podporuje kognitívne a emocionálne vyrovnanie.
- Plagiocephalia a iné polohové deformity: bábätká riešené kraniálnou ortézou
Terapiu vykonávaná kvalifikovaná a skúsená detská fyzioterapeutka a jej trvanie je prispôsobené veku dieťaťa. Predpokladá sa, že zlepšením funkcie kraniosakrálnej sústavy môže táto terapia pomôcť obnoviť rovnováhu a harmóniu v tele.
naše prednosti:
Tím odborníkov
skúsený a vzdelaný tím odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami
Zmysel pre detail
Moderné priestory
Moderné a príjemné prostredie kliniky
Parkovanie
K dispozícii je Vám 24 parkovacích miest
Technológie
Moderné technológie a postupy liečby